iliadas photo

HQ CELEBRITY PICTURES OF FAMOUS ACTRESSES, SINGERS, MODELS , ATHLETES & MUCH MORE

ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
To Forum μεταφέρεται για καλύτερη παρουσίαση των φωτογραφιών του
σε ιδιόκτητη ιστοσελίδα.
Θα το βρείτε στο

Μοιραστείτε | 

ο ΧΑΡΤΑΕΤΌΣ

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
KaTriNa_16
Οφανείμ
Οφανείμ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4025
Περιοχή : Λάρνακα - Κύπρος
Χρώμα Ματιών : Μαύρο
Απασχόληση : Φοιτήτρια Γεωπονικής
Registration date : 09/07/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: ο ΧΑΡΤΑΕΤΌΣ   Παρ 3 Ιουν - 0:18

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα μικρό αγόρι που μαζί με τον πατέρα τουαποφάσισαν να φτιάξουν ένα χαρταετό. Σιγά-σιγά ο ξύλινος σταυρός του αετούντύθηκε με διάφανο κίτρινο, κόκκινο και μπλε χαρτί.Μια φθινοπωρινή ημέρα το αγόρι βγήκε χαρούμενο σε μια πλαγιά για να πετάξειτο χαρταετό του. Ο ήλιος ευχαριστήθηκε τόσο με τα χρώματα του χαρταετού, ώστεέστειλε τις πιο όμορφες αχτίδες φωτός. Κι έτσι ο χαρταετός φάνταζε σα φωτεινόςσταυρός στον ουρανό. Το αγόρι άφησε το χαρταετό να ανέβει πολύ ψηλά μέχρι που οσπάγγος τελείωσε και ο χαρταετός δε μπορούσε να πάει ψηλότερα. Ξαφνικά φφφφφ!Φύσηξε δυνατός άνεμος. Ο σπάγγος έσπασε και ο χαρταετός άρχισε να χάνεται στονουρανό. Το αγόρι τον έβλεπε να ανεβαίνει όλο και ψηλότερα και σε λίγο χρόνο ο αετόςείχε ανέβει πάρα πολύ ψηλά, ώστε δυσκολευόταν να τον διακρίνει. Πάνω εκεί στοαπέραντο γαλάζιο του ουρανού ο χαρταετός είδε πάρα πολλά. Στην αρχή συνάντησεένα κοράκι.- «Καλημέρα» έκραξε το κοράκι.- «Καλημέρα» απάντησε ο αετός.- «Μήπως είσαι ένα πουλί με κόκκινα φτερά και μακριά ουρά;»- «Όχι, δεν είμαι πουλί.»- «Τί είσαι τότε και από πού έρχεσαι;»- «Έρχομαι από εκείνο το αγόρι. Αυτό μ' έφτιαξε.»- «Και πού πάς;»- «Ούτε κι εγώ ξέρω. Θέλω μόνο να πετάω στον ουρανό.»- «Τότε δεν ανήκεις εδώ. Εδώ ψηλά όλα τα πλάσματα γνωρίζουν από πούέρχονται και πού πηγαίνουν. Εγώ πετάω κάθε χειμώνα προς το Νότο και επιστρέφωκάθε καλοκαίρι στο Βορρά. Σε συμβουλεύω να επιστρέψεις κι εσύ κάτω στουςανθρώπους, γιατί αν δεν γνωρίζεις πού πηγαίνεις θα χάσεις το δρόμο σου στονουρανό.»Ο αετός όμως ήταν αποφασισμένος να ανέβει πιο ψηλά. Τότε συνάντησε ένασπόρο που περνούσε δίπλα του.- «Καλημέρα» ψιθύρισε ο σπόρος.- «Καλημέρα» απάντησε ο αετός.- «Είσαι κι εσύ ένας σπόρος με βλαστάρι και ρίζα;»- «Όχι, δεν είμαι.»- «Μα τότε πού πηγαίνεις;»- «Δεν ξέρω, αλλά θέλω μόνο να ταξιδεύω στον ουρανό».- «Εδώ πάνω όλοι ξέρουν πού πηγαίνουν. Εγώ πετάω στον αέρα, δέχομαι τηζεστασιά του ήλιου που ταξιδεύει από την ανατολή προς τη δύση και κατεβαίνω πάλικάτω για να τη φέρω στη γη. Η μητέρα γη τότε κάνει τα λουλούδια να φυτρώσουν απόμέσα μου. Αν δεν ξέρεις τί έχεις να κάνεις εδώ, σε συμβουλεύω να κατέβεις στη γη,αλλιώς θα χαθείς σ' αυτά τα ύψη.»Αλλά ο χαρταετός δεν τον άκουσε και ανέβηκε ψηλότερα. Και τότε ένα σύννεφοπέρασε δίπλα του.

KaTriNa_16
Οφανείμ
Οφανείμ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4025
Περιοχή : Λάρνακα - Κύπρος
Χρώμα Ματιών : Μαύρο
Απασχόληση : Φοιτήτρια Γεωπονικής
Registration date : 09/07/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ο ΧΑΡΤΑΕΤΌΣ   Παρ 3 Ιουν - 0:18

- «Καλησπέρα» μουρμούρισε το σύννεφο.- «Καλησπέρα» είπε ο χαρταετός.- «Είσαι κι εσύ ένα σύννεφο με βαθυκόκκινο χρώμα;» ρώτησε το σύννεφο.- «Όχι, μ' έφτιαξαν άνθρωποι. Έρχομαι από το αγόρι εκεί κάτω.»«Και πού πας;»- «Ω! Εδώ στον ουρανό.»- «Τότε δεν ανήκεις εδώ. Όλοι εδώ γνωρίζουν το σκοπό τους. Εγώ μαζεύω τοτελευταίο κόκκινο χρώμα του ηλιοβασιλέματος και το μετατρέπω στο κόκκινο τηςανατολής. Πλησιάζω τη γη με τη ροδαυγή κι ευλογώ τη γη. Και μετά ο ήλιος μεσηκώνει επάνω άλλη μια φορά, έτσι ώστε το κόκκινο της ανατολής να μπορεί ναξανάρθει. Ταξιδεύω έτσι πάνω και κάτω. Σε συμβουλεύω να επιστρέψεις στο αγόρι,γιατί δίχως σκοπό θα χαθείς εδώ πάνω.»Αλλά ο χαρταετός δεν επέστρεψε και ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά. Κι έφτασε στααστέρια.- «Καληνύχτα» τραγουδούσαν τα αστέρια.- «Καληνύχτα» τραγούδησε κι ο χαρταετός μαζί τους.- «Τι νέα μας φέρνεις εσύ, κομήτη της γης;» τραγούδησαν τα άστρα.- «Έρχομαι από ένα αγόρι που κοιμάται αυτή τη στιγμή εκεί κάτω στη γη» είπε οχαρταετός. «Περιμένει να γυρίσω, αλλά εν τω μεταξύ αποκοιμήθηκε και τώρα μεονειρεύεται»«Σου ζητάμε να πάρεις μαζί σου τις ευχές μας και να τις δώσεις στο αγόρι»Τα άστρα τραγούδησαν και το καθένα τού έδωσε λίγο από το φως του. Μετά ήλθε οΑρχάγγελος Μιχαήλ που πήρε ένα αστέρι και το εκσφενδόνισε προς το νεοφερμένοξένο. Ο χαρταετός τυλίχτηκε στις φλόγες σαν δάδα κι έπεσε στο κενό.Το αγόρι ξύπνησε από το όνειρό του. Όταν κοίταξε γύρω του κατάλαβε ότι δενήταν ένα συνηθισμένο όνειρο, γιατί δίπλα του βρισκόταν ο σταυρός του χαρταετού τουκαι το χρωματιστό χαρτί είχε καεί από τις φλόγες. Ο σταυρός όμως δεν ήταν πιαξύλινος, αλλά από φωτεινό ουράνιο σίδηρο. Το αγόρι εξεπλάγη όταν το είδε, αλλάστενοχωρέθηκε πολύ, γιατί ο όμορφος χαρταετός του είχε χαθεί. Ο πατέρας του τονπαρηγόρησε:-«Να είσαι ικανοποιημένος παιδί μου, γιατί αν ο χαρταετός σου δεν καιγόταν δενθα έπαιρνες ποτέ αυτόν τον ουράνιο σταυρό. Είναι ελαφρύτερος από το πιο ελαφρύξύλο και δυνατότερος από το πιο δυνατό μέταλλο. Μ' αυτό θα μπορέσουμε ναφτιάξουμε ένα καινούργιο χαρταετό.»Έτσι κι έκαναν. Το επόμενο φθινόπωρο, όταν ο χαρταετός ανέβηκε στα ουράνια,ξανασυνάντησε εκείνους που ταξίδευαν από το βορρά προς το νότο, από τηνανατολή προς τη δύση και από τον ουρανό προς τη γη. Κι όταν έφθασε στα αστέρια,ξανασυνάντησε τον Αρχάγγελο Μιχαήλ και επέστρεψε πάλι φλεγόμενος στη γη. Οσταυρός όμως από τον ουράνιο σίδηρο έλαμπε ακόμη φωτεινότερος.Αυτό συνέβαινε για πολλά χρόνια και κάθε χρόνο ο σταυρός γινότανδυνατότερος και φωτεινότερος. Αργότερα όταν το αγόρι μεγάλωσε, ο σταυρός πήρεδιαφορετική μορφή. Έγινε ένα αστραφτερό ξίφος που έλαμπε στο φως των αστεριών.Με αυτό το ξίφος ο μεγάλος άνδρας ταξίδεψε στον κόσμο κι έγινε ιππότης και βοηθόςτου Μιχαήλ.

ο ΧΑΡΤΑΕΤΌΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
iliadas photo :: iliada's photo forum :: ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΜΑΣ-
Μετάβαση σε: