iliadas photo

HQ CELEBRITY PICTURES OF FAMOUS ACTRESSES, SINGERS, MODELS , ATHLETES & MUCH MORE

ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
To Forum μεταφέρεται για καλύτερη παρουσίαση των φωτογραφιών του
σε ιδιόκτητη ιστοσελίδα.
Θα το βρείτε στο

Μοιραστείτε | 

Ο Περιβάλλοντας μας χώρος και η Ευτυχία

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΙΛΙΑΔΑ
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5001
Περιοχή : Λευκωσία - Κύπρος
Χρώμα Ματιών : Γαλανό
Απασχόληση : Φωτογράφος
Registration date : 30/05/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Ο Περιβάλλοντας μας χώρος και η Ευτυχία   Σαβ 26 Ιουλ - 7:13

Από μικρό κοριτσάκι έψαχνα την ευτυχία σε κούκλες και κουκλόσπιτα , σε βόλους και αυτοκινητάκια. Μεγαλώνοντας ήθελα για να είμαι ευτυχισμένη , ένα αυτοκίνητο, ένα μεγάλο σπίτι με γρασίδι , πολλά ρούχα και παπούτσια για κάθε στιγμή και μία δουλειά που θα μου έδινε την ευχέρεια να τα αποκτήσω όλα αυτά. Βρήκα τη δουλειά , αγόρασα το αυτοκίνητο και το σπίτι .Γέμισα τα ερμάρια με ρούχα και παπούτσια αλλά η ευτυχία διαρκούσε όσο διαρκούσε και η αγορά όλων αυτών . Νέα σπίτια στην αγορά ,πιο μεγάλα και με μεγαλύτερη αυλή , νέα μοντέλα αυτοκινήτων ήλθαν να αντικαταστήσουν το δικό μου και οι μαιτρ φρόντισαν δεόντως τα συνολάκια που ακόμη χθες αγόρασα να ανήκουν στην ιστορία . Καλά … ρώτησα Πότε επιτέλους θα βρω αυτό που λέγετε «ευτυχία;

Και η απάντηση ήλθε από μόνη της . Πριν από κάποιες εβδομάδες μία από της καλύτερες μου φίλες παντρεύτηκε . Μια και είμαι φωτογράφος , «τράβηξα» τη τελετή έτσι για να το θυμάμαι. Πρόβαλα το βίντεο στον Φοίβο (έτσι λέγεται το κομπιούτερ μου ) κάθισα αναπαυτικά στη περιστρεφόμενη καρεκλίτσα μου και με ενδιαφέρον το παρακολουθούσα , κάτι μου τράβηξε την προσοχή και το έβαλα από την αρχή. Το έβαλα και δεύτερη και τρίτη και τέταρτη , πάντα επαναλαμβανόταν τα ίδιο πράγμα. Σκέφτηκα αρκετή ώρα και τότε θυμήθηκα ότι και πιο παλιά και ενώ βρισκόμουν για δουλειά σε γνωστό ξενοδοχείο της πρωτεύουσας είχα τραβήξει μία άλλη τελετή γάμου. Έψαξα τα αρχεία μου και το βρήκα. Πέρασα και τα δύο βίντεο στον Φοίβο, τα άνοιξα και τα δύο και τα είδα παράλληλα . Όταν τέλειωσαν … κοκάλωσα , ότι έγινε στο ένα έγινε και στο άλλο. Στο ένα , αυτό της φίλης μου , τα πάντα απλά και φτωχικά . Τρεις ανθοδέσμες , πολύς κόσμος , ένα απλό άσπρο νυφικό , και όλα αυτά σε μια απλά διακοσμημένη αίθουσα τελετών . Στο άλλο απανταχού τεράστιες ανθοδέσμες με πανάκριβα λουλούδια , πάρα πολύς κόσμος , και ένα νυφικό που αν μου το δίνανε μόνο με αυτό αγόραζα και δεύτερο αυτοκίνητο , και όλα αυτά στη πιο μεγάλη αίθουσα του πιο ακριβού ξενοδοχείου της πρωτεύουσας . Κοιτάζοντας και αγνοώντας όλα αυτά τα πράγματα ήταν πανομοιότυπα μόνο τα πρόσωπα ήταν διαφορετικά. Οι Νύφες στην αρχή της τελετής χαρούμενες . Στα μάτια τους έβλεπες την ευτυχία ενώ από τα μισάνοιχτα χείλια τους «έβλεπες» τον πόθο για ζωή να αναβλύζει σαν χείμαρρος καταλάβαινες ότι ήταν ευτυχισμένες . Στο μέσο της τελετής έβλεπες ότι εκείνη η ζωντάνια στα μάτια τους είχε χαθεί και ότι ακόμη εκείνο το χείμαρρο ζωής που ανάβλυζε από μέσα τους τον έκοψαν τα κλειστά κόκκινα χείλια τους . Σχεδόν στο τέλος της τελετής οι νύφες ήταν κουρασμένες . Κάθονταν σε μια καρέκλα και με μια δόση αδιαφορίας κοιτούσαν τους συγγενείς και φίλους να διασκεδάζουν κάτω από τους ήχους της δυνατής μουσικής . Που πήγε λοιπόν η ευτυχία ; Γιατί ενώ ο περιβάλλοντας χώρος τους ήταν γιορτινά χαρούμενος , και η μουσική σκορπούσε σε όλους τους παρευρισκομένους ευθυμία αυτές τους κοίταζαν σχεδόν με απάθεια ;

Τότε ήταν που βρήκα το νόημα της ευτυχίας. Κατάλαβα ότι η ευτυχία δεν ευρίσκεται στον περιβάλλοντα χώρο μας αλλά μέσα μας και δεν είναι τίποτα άλλο από μικρές , πολύ μικρές χρονικές στιγμές , τις οποίες δεν μπορείς να τις «τραβήξεις» έτσι ώστε να μεγαλώσουν , όσο και να προσπαθήσεις αυτές θα παραμείνουν μικρές και θα γλιστρούν από τα σφιχτά σαν γροθιά δάχτυλα σου. Εκείνο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις την ευτυχία μέσα σου , να καταφέρεις να «κλέψεις» από το απέραντο σαν σύμπαν σώμα σου πολλές τέτοιες μικρές στιγμές ευτυχίας, να μπορέσεις να τις μεταβιβάσεις στον περιβάλλοντα σου χώρο και ειδικά να μπορέσεις να τις βάλεις πλάι- πλάι και έτσι θα έχεις μια σε μεγαλύτερο χρόνο ευτυχία.

Νοεμβρίου 2, 2007

http://iliadasphoto.grafbb.com/

Ο Περιβάλλοντας μας χώρος και η Ευτυχία
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
iliadas photo :: ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ :: ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ :: ΙΛΙΑΔΑ-
Μετάβαση σε: