iliadas photo

HQ CELEBRITY PICTURES OF FAMOUS ACTRESSES, SINGERS, MODELS , ATHLETES & MUCH MORE

ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
To Forum μεταφέρεται για καλύτερη παρουσίαση των φωτογραφιών του
σε ιδιόκτητη ιστοσελίδα.
Θα το βρείτε στο

Μοιραστείτε | 

Commandante Che Guevara

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΙΛΙΑΔΑ
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5049
Περιοχή : Λευκωσία - Κύπρος
Χρώμα Ματιών : Γαλανό
Απασχόληση : Φωτογράφος
Registration date : 30/05/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Commandante Che Guevara   Σαβ 26 Ιουλ - 7:15

Από τη πρώτη στιγμή που πατάς τα χώματα της Κούβας , νοιώθεις στον αέρα αλλά και βλέπεις στα πρόσωπα των ανθρώπων την επιθυμία για ζωή και ελευθερία. Από όπου και αν περάσεις , όποιο δρόμο και αν τα πόδια σου διαβούν μέσα από τα καταστήματα ακούς ένα και μοναδικό τραγούδι , το Commandante Che Guevara . Ένας λαός , ένας άνθρωπος , μια ιστορία . Η αγάπη του απλού ανθρώπου προς τον μεγάλο επαναστάτη Che Guevara δεν έχει να κάνει με προσωπολατρίες . Η αγάπη αυτή γεννήθηκε , μεγάλωσε και ανδρώθηκε μέσα από τις θυσίες που ο Che προσέφερε στην θεά που λέγεται ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ . Πεθαίνοντας ο Che πρόλαβε να πει στους δολοφόνους του « Σκοτώνοντας με , σκοτώνετε απλά έναν άνθρωπο…»

Μα ο Che Guevara δεν πέθανε . Ζει . Θα τον δεις παντού στη Κούβα . Θα τον δεις να περιφέρεται στα στενά σοκάκια της Αβάνας έχοντας πάντοτε εκείνο το σίγουρο για την επερχόμενη ελευθερία βλέμμα . Θα τον δεις σε κάθε σοκάκι της Παλαιστίνης , μαζί με άλλα παιδιά να πετά πέτρες στους σιδερόφραχτους καταχτητές . Θα τον δεις στις πλατείες της Μοσούλη και της Βαγδάτης , ξυπόλητο και νηστικό να πολεμά τον πιο σύγχρονο στρατό .

Θα τον δεις να μοιράζει τρόφιμα και νερό στα παιδιά της Αιθιοπίας και του Κονγκό . Θα τον δεις με άσπρη μπλούζα να εμβολιάζει παιδιά στην Σομαλία , την Ταϊλάνδη , στο Βιετνάμ . Θα τον δεις στις «μαύρες» πόλεις των ΗΠΑ να προσπαθεί να κρατήσει στη ζωή τους άστεγους . Θα τον δεις … παντού . Ο Che δεν είναι απλά μια φωτογραφία που την κρεμάς στον τοίχο του σπιτιού σου . Ο Che είναι ιδέα και σαν τέτοιαν την κρεμάς στην καρδιά σου .Ο Che ήταν Άνθρωπος και σαν τέτοιος είχε και τις «αδυναμίες» του . Μία από αυτές ήταν το κάπνισμα πούρων . Όταν μετά από μεγάλους αγώνες και θυσίες οι κουβανοί απαλλάχτηκαν από τον δικτάτορα Μπατίστα , ο Che έγινε υπουργός . Οι συνεργάτες του ανησυχούσαν για τα πολλά πούρα που κάπνιζε και τον προέτρεπαν να το σταματήσει . Κάθε μέρα στο υπουργείο καυγάδιζαν για το γεγονός αυτό . Αυτός όμως σαν γνήσιος επαναστάτης … εκεί ακλόνητος στην κακή του συνήθεια . Στο τέλος τους κάλεσε όλους και τους είπε « Έχω γεννηθεί με άσθμα . Το πολεμώ … ομοιοπαθητικά . Δεν θα με σκοτώσει το άσθμα αλλά αν πεθάνω θα πεθάνω γιατί εγώ το επέλεξα αυτό με τον τρόπο που εγώ θέλω» . Οι συνεργάτες του σκέφθηκαν μια , σκέφθηκαν δυο και του έκαναν την πρόταση να καπνίζει μόνο ένα πούρο την μέρα . Ο Che το δέχθηκε αμέσως και οι συνεργάτες του έφυγαν ευχαριστημένοι διότι νόμισαν έτσι ότι προστάτεψαν τον Ήρωα τους , δεν είδαν φεύγοντας μιαν φευγαλέα λάμψη στα μάτια του . Την άλλη μέρα , όλοι πήγαν στο υπουργείο πιο ενωρίς για να ετοιμάσουν υποδοχή στον μη καπνίζοντα υπουργό τους . Να τα πανό με τα σχετικά , να και οι ανθοδέσμες . Σε λίγο κατέφθασε και ο Che .Στα χέρια του δεν κρατούσε το χαρτοφυλάκιο του , ούτε το σακουλάκι που συνήθιζε να βάζει μέσα το φαγητό του , αλλά κρατούσε ένα και μοναδικό πούρο . Όλοι τον κοίταζαν σαστισμένοι . «Τι με κοιτάτε» τους ρώτησε . « Δεν μου είπατε να καπνίζω μόνο ένα πούρο ; Ε και εγώ ένα έφερα μαζί μου» Και πράγματι ένα ήταν αλλά 1.20 μέτρα .Αυτός ήταν ο Che Guevara . Ανυποχώρητος και ασυμβίβαστος για τις αρχές του , όποιες και αν ήταν αυτές , είτε μικρές όπως το να καπνίζεις ένα πούρο είτε μεγάλες όπως η ελευθερία των λαών .

http://www.ix-andromeda.com/

Commandante Che Guevara
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
iliadas photo :: ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ :: ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ :: ΙΛΙΑΔΑ-
Μετάβαση σε: