iliadas photo

HQ CELEBRITY PICTURES OF FAMOUS ACTRESSES, SINGERS, MODELS , ATHLETES & MUCH MORE

ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
To Forum μεταφέρεται για καλύτερη παρουσίαση των φωτογραφιών του
σε ιδιόκτητη ιστοσελίδα.
Θα το βρείτε στο

Μοιραστείτε | 

ΤΟ 2014 και τι αφήνει πίσω του.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΙΛΙΑΔΑ
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5049
Περιοχή : Λευκωσία - Κύπρος
Χρώμα Ματιών : Γαλανό
Απασχόληση : Φωτογράφος
Registration date : 30/05/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: ΤΟ 2014 και τι αφήνει πίσω του.   Τετ 31 Δεκ - 5:29

Θα ήθελα πολύ, πάρα πολύ, αυτές οι τελευταίες γραμμές για το 2014, να έκρυβαν μέσα τους, μια ακτίδα φωτός για το αύριο. Να έκρυβαν μια ελπίδα για καλύτερες μέρες. Δυστυχώς όμως, τίποτα στο νησί μας δεν μου δίνει το δικαίωμα για αυτό. Αντίθετα παντού, όπου και αν πας, θα δεις δυστυχία, πείνα, εξευτελισμό, μαρασμό, ταπείνωση.

Θα ήθελα πολύ, αυτές οι γραμμές να γράφονταν κάτω από διαφορετικές συνθήκες και να έφθανε κοντά σας, ένα μήνυμα χαρμόσυνο. Δυστυχώς όμως, ο πόνος του Λαού μας δεν μου το επιτρέπει.

Ο Λαός μας πεινά. Κάποιοι ευθύνονται για αυτό. Κάποιοι τα δύο τελευταία χρόνια μας κατέστρεψαν. Κάποιοι σας Λαό μας εξευτέλισαν. Κάποιοι σας Έθνος μας ταπείνωσαν. Κάποιοι σας ανθρώπους μας διέσυραν και κάποιοι τα τελευταία δύο χρόνια, σαν οικονομία μας πούλησαν.

Ας δούμε τι μας αφήνει στο πέρασμα του η λαίλαπα που ονομάστηκε 2014.

Μια κυβέρνηση ανδρείκελο της Γερμανίας που με την ψυχρή "λογική" του ρομπότ, εκτελεί ότι και αν αυτή διατάξει.

Μια κυβέρνηση που αδυνατεί να κυβερνήσει, λόγω των ιδεολογικών αγκυλώσεων της και της υποταγής στα δυτικά συμφέροντα.

Μια κυβέρνηση που εκμηδένισε και εξάτμισε κάθε προσδοκία του Λαού, για καλύτερες μέρες, μέσα από τους υδρογονάνθρακες, καταστρέφοντας κάθε σχεδιασμό που όλες οι προηγούμενες κυβερνήσεις είχαν κάνει.

Μια κυβέρνηση που παραπαίει ανάμεσα στο βόρβορο και την λάσπη με τα δεκάδες σκάνδαλα, αδύνατη να ελέγξει την παρανομία.

Μια κυβέρνηση που μόνο σε δύο χρόνια, κατάστρεψε όλα όσα οι προηγούμενες κυβερνήσεις από το 1960 μέχρι πριν δύο χρόνια, είχαν οικοδομήσει.

Μια κυβέρνηση που εξαφάνισε από τον κοινωνικό χάρτη της Κύπρου, την μεσαία τάξη. Την τάξη εκείνη που ήταν ο στυλοβάτης και η ραχοκοκκαλιά της Κυπριακής κοινωνίας και οικονομίας.

Μιας κυβέρνησης που αδιαφορεί επιδεικτικά για την υγεία του Λαού (κάτι που ρητά προνοείται στο σύνταγμα της Δημοκρατίας), αφήνοντας τα κρατικά νοσοκομεία να ψυχορραγούν, χωρίς φάρμακα, χωρίς γιατρούς, χωρίς νοσηλευτικό προσωπικό, την ίδια ώρα που για του ψύλλου πήδημα η ίδια μεταβαίνει στην Αμερική, μεταφέροντας για συνοδεία ΔΥΟ εξειδικευμένους γιατρούς.

Μια κυβέρνηση που μετέτρεψε τους συνταξιούχους σε επαίτες και ζητιάνους, στέλνοντας τους στα σκαλιά της εκκλησίας για επαιτεία. Πως μπορώ να ξεχάσω το "ανάθεμα" που εκστόμισε η γιαγιά Δέσποινα όταν την συνάντησα έξω από το σπίτι της, καθήμενη στον ήλιο;

- Μας κατάστρεψε, μου απάντησε στην ερώτηση μου για το πως θα περάσει την πρωτοχρονιά της και συνέχισε. Έπιασα δουλειά στα 14 μου στο εργοστάσιο που κατασκεύαζε κουμπιά στην Λάρνακα. Όταν έκλεισε έπιασα δουλειά στα δημόσια έργα. Δεν έκατσα μέρα μέχρι που έπιασα σύνταξη. Ως πέρσι η σύνταξη αρκούσε να φάω και μου έμεναν και λίγα και τα έδινα στα εγγόνια μου ( 14 στο σύνολο) κάθε πρωτοχρονιά. Τώρα η σύνταξη δεν φτάνει ούτε για τες πρώτες 15 μέρες του μήνα. Δανείζουμε που τα παιδιά μου για τες άλλες. Για πρώτη φορά στην ζωή μου μετά από τόσα χρόνια δεν θα μπορέσω να δώσω τίποτα στα μωρά μου. Στα ανάθεμα να παν τούτοι που τα έκαμαν.

Μαζί σου και εγώ γιαγιά Δέσποινα, στο ανάθεμα να πάει το 2014 και μαζί του όλοι εκείνοι που σε έκαναν να ντρέπεσαι για την οικονομική σου κατάσταση.

http://www.ix-andromeda.com/

ΤΟ 2014 και τι αφήνει πίσω του.
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
iliadas photo :: ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ :: ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ :: ΙΛΙΑΔΑ-
Μετάβαση σε: